ASAMBLAŽ / CRTEŽ 2D

ASAMBLAŽ / CRTEŽ 2D

Radionica o asamblažu objedinjuje teoriju i praktične vježbe pomoću kojih ćete se upoznati s tehnikom asamblaža i s crtežom u ravnini tlocrta, zlatnim rezom u fibonaccijevom nizu, najednostavnijom kompozicijiskom organizacijom i kako napraviti kutiju od kapaline materijala. Krajnji rezultat je kreirati svoj samostalni rad.

*Napomena

Ono na što morate paziti da vam format crteža odgovara formatu skulpture. Za oba rada ćete koristiti iste otpadne predmete. Odaberite što više zanimljivih predmeta za svoj rad. Ako koristite gotovu kutiju neka dimenzije dna kutije odgovaraju formatu papira za crtež.

Likovni materijal koji je potreban za crtež: papir, olovka, gumica, oštrilo, geometrijski pribor po potrebi i crni flomasteri različitih debljina i otpadni materijal.

Na linku pogledajte sve o tehnici FLOMASTERI.

POVIJEST ASAMBLAŽA

Asamblaž (francuski: assemblage = spajanje, sklapanje) je kiparska tehnika kolažiranja raznorodnih predmeta i materijala; oblikovanje trodimenzionalnih umjetničkih djela od različitih predmeta svakodnevne upotrebe.

Podrijetlo umjetničke forme datira iz kubističkih konstrukcija Pabla Picassa 1912. – 1914., a podrijetlo riječi (u njezinom umjetničkom smislu) može se pratiti do ranih 1950-ih, kada je Jean Dubuffet stvorio niz kolaža od leptirovih krila, koje je nazvao assemblages d'empreintes. 

Asamblaž je vrlo sličan tehnici kolaža, razlika je jedino što je kolaž dvodimenzionalan, a asamblaž trodimenzionalan. Tehniku kolaža ste imali prilike raditi na radionici KOLAŽ. Sličan princip kombiniranja elemenata na površini se koristi i u asamblažu samo se radi s predmetima.

Viže o asamblažu pročitajte na linku KOLAŽ I ASAMBLAŽ.

 

1. Robert Rauschenberg  2. Louise Nevelson 

 VIDEO 1 – KOMPOZICIJA

Kompozicija - raspored i odnos likovnih elemenata unutar cjeline (formata papira ili prostora) koji se postiže korištenjem kompozicijskih načela i organizacijom formata. Vrste kompozicija sukladno formatu papira smo spominjali već na prijašnjim radionicama. Više o njima možete saznati na linku KOMPOZICIJA.

Kako biste bolje razumjeli kompoziciju napravit ćete vježbu s predmetima koje ćete koristiti na svom radu. Odabrane predmete možete nasumično poredati po papiru (aglomeracija). Aglomeracija (nakupina) je komponiranje slučajnim odabirom i rasporedom predmeta po platnu.

Odabrane predmete možete slagati u niz i polje.

Niz je nizanje elemenata u red jedan za drugim. Elementi su jednostavnog i sličnog izgleda. Takav pristup možemo vidjeti naročito u narodnoj nošnji i ornamentici.

 
1. Aglomeracija

2. Niz



VIDEO 2 – ZLATNI REZ

Treći način je složeniji i tu se koristiti zlatni rez.

Zlatni rez je geometrijska proporcija ili razmjer (jednakost dvaju omjera), matematički objašnjeno a minor : b major = b major : c (a+b) cjelina, koji zadanu dužinu dijeli tako da se njen manji odsječak (a) odnosi prema većem (b) kao što se veći (b) odnosi prema cijeloj dužini (a+b). Još ga nazivaju „božanskom proporcijom”. Svoj procvat doživljava u renesansi, kada su umjetnici i matematičari „zlatni pravokutnik” prihvatili kao temelj za oblikovanje mnogih građevina. Smatra se da je zlatni rez savršena proporcija u prirodi. Zna se da je simetrija jednakost dvaju dijelova pa se zlatni rez još zove dinamična simetrija, a to znači da je os simetrije malo pomjerena u kojoj veličine koje nisu jednake su ipak u skladnom odnosu. Proporciju zlatnog reza može se prepoznati u Fibonaccijevom nizu.

Na linku saznajte više o OMJERI I PROPORCIJE i ZLATNI REZ I FINOBACCIJEV NIZ

Za potrebe vježbe trebate napraviti mrežu u proporciji kako bi lakše mogli organizirati svoje predmete na crtežu i u skulpturi. Kad odredite veličinu formata svog djela podijelit ćete format koristeći se fibonaćijevim nizom. Format papira podijeliti u 13 redaka po vertikali i 8 redaka po horizontali. Na mreži po vertikali označite točke 3 i 5, a na horizontali 5 i 8. Točke spojite i podebljajte liniju. Na sjecištima linija se nalaze točke zlatnog reza, a kvadranti su u zlatnom rezu jedan u odnosu na drugi. Sada mrežu možete koristiti za lakše komponiranje svojih predmeta.

Konstrukcija zlatnog reza 
Raspored predmeta po mreži

IZRADA CRTEŽA

Prilikom slaganja svojih predmeta trebate paziti na kontrast i ritam. Ovdje će se koristiti varijacija jer su predmeti različitog izgleda, također mogu se odabrati predmeti koji imaju neke slične karakteristike. Kontrast se može prikazati tako što će se slagati i kontrastirati gušće složeni predmeti od rjeđe složenih predmeta, ili kontrastirati manje predmete s većima ili oble s uglatima. Predmete možete rezati i mijenjati im oblik.

O komopzicijskim načelima pogledajte na linku KOMPOZICIJA I KOMPOZICIJSKA NAČELA.

CRTANJE

Kada ste se odlučili za neki od načina organizacije svojih predmeta po papiru krenite sa crtanjem.

Nacrtati obrise predmeta po papiru obrisnom linijom (olovka), tako što će se predmeti opisivati olovkom dok leži na papiru. Tako ćete dobiti crtež predmeta u tlocrtu.

Na linku pogledajte sve o TOČKAMA I CRTAMA.

Predmete možete preklapati jedan preko drugoga. Obrise predmeta dopuniti detaljima specifičnim za pojedine predmete kako bi crtež što vjernije odražavao izgled predmeta. Pritom paziti da se u crtežu razaznaju i prekriveni predmeti. Kada ste složili i nacrtali svoje likove olovkom, dajte karakter svojim linijama tako što će te nacrtane predmete podebljati različitim debljinama flomastera koristeći se tankom, debelom, točkastom ili isprekidanom linijom. Crtež predmeta koji su prekriveni crtati tankom ili isprekidanom linijom.




Primjedbe

Popularni postovi